Ratusz w Pszczynie to niezwykle interesujący obiekt architektoniczny, który zachwyca swoją historią i estetyką. Zlokalizowany w północnej części rynku, pod adresem Rynek nr 2, ten neorenesansowy budynek jest znakomitym przykładem stylu architektonicznego, jaki panował w XIX wieku.
Co ciekawe, budynek ten sąsiaduje z ewangelicko-augsburskim zborzem, co tworzy charakterystyczny zespół architektoniczny. Od ponad trzech stuleci, Ratusz w Pszczynie pełni funkcję siedziby władz miejskich, co czyni go nie tylko obiektem turystycznym, ale także ważnym punktem na mapie lokalnej administracji.
Historia
W 1716 roku, w mieście zapadła decyzja o nabyciu budynku przeznaczonego na ratusz miejski. Budowla ta, będąca w posiadaniu Anny Marii, wdowy po Mateuszu Janiku, została odkupiona za 110 złotych reńskich. Istniejące informacje sugerują, że pierwotna konstrukcja powstała najprawdopodobniej w 1658 roku, co potwierdzała data na nieodnalezionej tablicy umieszczonej w gmachu ratusza. Należy podkreślić, że budynek przetrwał pożar, który zniszczył część miasta w 1679 roku.
W 1738 roku, dzięki funduszom z parafii katolickiej w Pszczynie, do obiektu dobudowano niewielką wieżę, na której zainstalowano zegar. Ratusz także przetrwał bez uszkodzeń kolejny pożar, mający miejsce w 1748 roku. Później, w 1861 roku, nastąpiła rozbudowa budynku, podczas której dodano dodatkowe piętro oraz znacznie powiększono przestrzeń w kierunku pobliskiej szkoły ewangelickiej.
Obecny, neorenesansowy wygląd ratusz zyskał w okresie międzywojennym, kiedy to w 1931 roku przeprowadzono gruntowną przebudowę. Ostatnie zmiany we wnętrzu ratusza miały miejsce w 1998 roku, a obejmowały m.in. nowy wystrój sali secesyjnej, zmieniając jej kolorystykę oraz oświetlenie na nowoczesne. W czerwcu 1999 roku, w tej samej sali, zawieszono herby 12 sołectw, które wchodzą w skład gminy Pszczyna.
Warto dodać, że nad ratuszem powiewa flaga miejska, co wpisuje się w wielowiekową europejską tradycję. Co dzień o południu, rozbrzmiewa również hejnał miejski, który oparty jest na lokalnej pieśni ludowej:
„Ejże, ejże, dziołchom dziubka dejże
dziadu, dziadu, dziaduleńku
dziołchom dziubka dejże
Ejże, ejże synkom kryjom dejże
dziadu, dziadu, dziaduleńku
synkom kryjom dejże”
Elewacje ratusza zostały oficjalnie wpisane do rejestru zabytków w dniu 15 maja 2020 roku, pod nr rej. A/648/2020.
Przypisy
- SPIS OBIEKTÓW NIERUCHOMYCH WPISANYCH DO REJESTRU ZABYTKÓW Z TERENU WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO (pol.) wkz.katowice.pl [dostęp 02.06.2020 r.]
- Płazak Ignacy: Pszczyna. Zabytki miasta i regionu. Przewodnik po muzeum. Pszczyna: Muzeum Wnętrz Pałacowych w Pszczynie, 1974 r., s. 27.
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Ławeczka księżnej Daisy w Pszczynie | Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej | Dawny młyn wodny w Pszczynie | Kapliczka „Bądź Wola Twoja” w Pszczynie | Kapliczka przy ul. Katowickiej w Pszczynie | Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Pszczynie | PLKS Pszczyna | Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie | Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Lompy w Katowicach Filia w Pszczynie | I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie | Wodna Wieża w Pszczynie | Domek Ogrodnika w Pszczynie | Oficyna zamkowa w PszczynieOceń: Ratusz w Pszczynie