Jan Henryk XV von Hochberg, znany również jako Hans Heinrich XV. Graf von Hochberg, urodził się 23 kwietnia 1861 roku w Pszczynie i zmarł 31 stycznia 1938 roku w Paryżu. Był prominentną postacią historyczną, pełniąc funkcję księcia von Pless oraz hrabiego von Hochberg, a także barona zu Fürstenstein.
W życiu osobistym Jan Henryk XV był mężem Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless, która wśród społeczności lokalnej znana była jako pszczyńska „księżna Daisy”. Ich związek trwał od 1891 roku aż do 1923 roku, co samo w sobie stanowi ciekawe zjawisko w kontekście ówczesnych realiów społeczno-politycznych.
Życiorys
Jan Henryk XV Hochberg, który przyszedł na świat 23 kwietnia 1861 roku w Pszczynie, był pierworodnym synem Jana Henryka XI Hochberga von Pless oraz Marii von Kleist. Swoje pierwsze kroki edukacyjne stawiał w renomowanym Gimnazjum św. Marii Magdaleny we Wrocławiu, które ukończył w 1879 roku. Następnie podjął studia z zakresu nauk ekonomicznych na znanych uczelniach w Berlinie, Genewie oraz Bonn. Te kierunki studiów miały na celu przygotowanie go do efektywnego zarządzania potężnymi dobrami rodziny Hochbergów na Śląsku.
W wieku 22 lat, jako syn księcia (Herzog von Pless), otrzymał od cesarza Wilhelma I niższy tytuł książęcy Fürst von Pless. W latach 1881–1882 pełnił służbę w armii cesarskiej, zaczynając jako ochotnik w królewskim huzarskim pułku, a następnie przenosząc się do gwardii huzarów. Po dwóch latach opuścił armię w stopniu porucznika, decydując się na bezterminowy urlop. W latach 1882–1885 odbył ekscytującą podróż dookoła świata, która obejmowała liczne polowania i wizyty w takich miejscach jak Indie oraz Ameryka Północna. Po powrocie do kraju zatrudnił się w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Berlinie, gdzie zaprzyjaźnił się z przyszłym cesarzem, Wilhelmem II.
W 1886 roku Jan Henryk XV został wysłany do Brukseli na placówkę dyplomatyczną, a rok później objął stanowisko attaché w ambasadzie w Paryżu. W 1890 roku awansował na sekretarza w niemieckiej ambasadzie w Londynie, gdzie poznał Maryję Teresę Cornwallis-West, znaną jako Daisy. Mimo że rodzina jego przyszłej żony była zubożałą szlachtą, Hochbergowie pokryli większą część wydatków związanych ze ślubem, który odbył się 8 grudnia 1891 roku w kościele św. Małgorzaty w Westminsterze. Świadkami tego wydarzenia byli m.in. Edward ks. Walii oraz królowa Wiktoria, która osobiście błogosławiła nowożeńcom. Po ślubie młoda para spędziła wiele czasu w podróżach po całej Europie, Azji oraz Ameryce, a senior rodu udostępnił im zamek w Książu, gdzie organizowali wystawne przyjęcia i polowania na arystokratyczną elitę, w tym cesarza Wilhelma II. Z tego małżeństwa przyszło na świat czworo dzieci: nierozpoznana córka (zmarła po porodzie) oraz synowie Jan Henryk XVII, Aleksander i Konrad, znany jako Bolko.
Od 1902 roku Jan Henryk XV zasiadał w Pruskiej Izbie Panów jako reprezentant warstwy junkrów. Był zagorzałym zwolennikiem partii wolnych konserwatystów (Freikonservative Vereinigung) reprezentującej interesy dużych posiadaczy ziemskich. Na szczeblu prowincji pełnił funkcję wiceprezydenta prowincji śląskiej w latach 1897–1918 oraz działał w lokalnym sejmiku powiatowym (Kreistagu). W listopadzie 1902 roku odbył ważną podróż dyplomatyczną do Stanów Zjednoczonych, gdzie uczestniczył w inauguracji Niemieckiej Izby Handlowej i odwiedził liczne zakłady przemysłowe, w tym w Pensylwanii. Kulminacyjnym punktem wizyty była rozmowa z prezydentem Teodorem Rooseveltem.
Na tronie książęcym
Po śmierci ojca w 1907 roku, Jan Henryk XV stał się pełnoprawnym księciem z wyższym tytułem Fürst oraz właścicielem ogromnych dóbr pszczyńskich o powierzchni około 40 tys. ha, w tym 6 kopalni węgla kamiennego oraz browaru w Tychach. Dodatkowo zarządzał majątkiem wałbrzyskim, liczącym około 10 tys. ha oraz 3 kopalnie węgla kamiennego. Niestety, prowadzenie rozrzutnego stylu życia oraz duże inwestycje budowlane, w tym przebudowa zamku Książ, spowodowały, że majątek ten zaczął popadać w długi. Mimo to w latach 1914–1924 zainwestował w przemysł na Górnym i Dolnym Śląsku, rozbudowując kopalnie i osiedla robotnicze. Jan Henryk XV korzystał z wpływów, wspierając niemieckie organizacje nacjonalistyczne, jednak nie popierał ich działalności w swoich górnośląskich dobrach. W trakcie I wojny światowej awansował na pułkownika i pełnił funkcję oficera ordynacyjnego cesarza Wilhelma II. W latach 1915–1917 użyczył swój zamek w Pszczynie do dyspozycji Niemieckiej Kwatery Głównej przez 21 miesięcy.
Po zakończeniu I wojny światowej, Jan Henryk XV jako pierwszy złożył propozycję uzyskania niepodległości Górnego Śląska, wspierając górnośląski ruch niepodległościowy (znany jako separatystyczny) – Związek Górnoślązaków w latach 1919-1924 oraz sprzeciwiał się polskiemu ruchowi narodowemu. W swych działaniach dyplomatycznych dążył do uzyskania niepodległości całego Śląska, w tym Pszczyny oraz Książa. Według nieoficjalnych informacji, podczas plebiscytu opowiedział się za Niemcami. W trakcie III powstania zwerbował i sfinansował kompanię ochotników, którym dowodził jego syn Jan Henryk XVII, wspierając Kampforganisation Oberschlesien-Selbstschutz (Samoobrony Górnego Śląska), która odniosła zwycięstwo w bitwie o Górę św. Anny.
W 1922 roku jego majątek ziemski wynosił 42 030 ha. W tym samym roku przyjął obywatelstwo polskie, starając się zyskać przychylność polskich władz poprzez podkreślenie swoich piastowskich korzeni, a także gościąc przedstawicieli polskiego establishmentu politycznego w Pszczynie. W tym roku rozwiódł się z księżną Daisy, a w 1925 roku poślubił Klotyldę de Silva y Gonzales de Candamo, z którą rozstał się w 1936 roku z powodu skandalu rodzinnego – jego młodszy syn Bolek zakochał się w jego nowej małżonce. W drugiej połowie lat dwudziestych ponownie zaczął wspierać górnośląskich separatystów z Związku Obrony Górnoślązaków. Jan Henryk XV zyskał również uznanie wśród mniejszości niemieckiej (Volksbund) w Województwie Śląskim. Kryzys gospodarczy lat trzydziestych spowodował jednak długi jego dolnośląskiego majątku. W 1936 roku, pod presją wierzycieli, opuścił Książ i przeniósł się do Pszczyny, gdzie jego syn Jan Henryk XVII prowadził spory podatkowe z polskimi władzami, które zyskały międzynarodowy rozgłos. Jan Henryk XV doprowadził do ugody z wojewodą Michałem Grażyńskim, w wyniku której w 1937 roku zrezygnował z przywileju górniczego w pszczyńskim majątku oraz ustalił kwestie podatkowe, co skutkowało przekazaniem 56% jego dóbr państwu polskiemu.
Ostatnie lata
Jan Henryk XV zmarł na atak serca 31 stycznia 1938 roku w słynnym paryskim hotelu Ritz. Jego pogrzeb odbył się 7 lutego 1938 roku w Parku Zamkowym w Pszczynie. W okresie II wojny światowej obaj jego synowie stawili opór nazistom: Jan Henryk XVII walczył jako Henry Pless w brytyjskim lotnictwie, natomiast Aleksander Hochberg-Pszczyński był strzelcem w Armii Polskiej dowodzonej przez generała Andersa.
Upamiętnienie
Życie księcia Jana Henryka XV Hochberga oraz jego bliskich stało się inspiracją dla twórczości filmowej i telewizyjnej. Na tej podstawie powstał film pod tytułem Magnat oraz serial Biała wizytówka. Oba te dzieła są dziełem reżysera Filipa Bajona, a główną rolę odegrał uznany aktor Jan Nowicki.
Przypisy
- Jan Henryk XV Hochberg książę von Pless. [dostęp 29.06.2008 r.]
- Pogrzeb ks. Pszczyńskiego. „Gazeta Lwowska”, 09.02.1938 r.
- Wojciech Roszkowski, Lista największych właścicieli ziemskich w Polsce w 1922 r., w: Przegląd Historyczny, 1983 r., Tom 74, Numer 2, s. 283.
- Najwyższy tytuł książęcy (Herzog), nadany jego ojcu za zasługi, nie był dziedziczny.
- Poprzez ród Promnitzów, Jan Henryk XV był w jednej linii potomkiem śląskich Piastów.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Dariusz Kałuża | Juliusz Bielszowski | Henryk Czembor | Władysław Kwaśniewicz | Piotr Radziszewski (urolog) | Max PopierschOceń: Jan Henryk XV Hochberg książę von Pless