Cmentarz św. Jadwigi w Pszczynie


Cmentarz św. Jadwigi Śląskiej, uważany za najstarszy katolicki cmentarz w Pszczynie, został założony w 1501 roku w pobliżu dawnego kościoła filialnego pod wezwaniem św. Jadwigi. Mimo upływu lat, miejsce to nadal służy jako przestrzeń do pochówków, stanowiąc istotny element lokalnej tradycji i historii.

Usytuowany w północno-wschodniej części pięknego parku zamkowego, przy ulicy Chopina, do cmentarza prowadzi prosta aleja, która biegnie od pałacu. Całość otoczona jest nowoczesnym ogrodzeniem, co nadaje miejscu pewien kontrast z jego wielowiekową historią. Przy wejściu na cmentarz wita nas kamienna figura przydrożna z 1803 roku, która stanowi świadectwo dawnej sztuki rzeźbiarskiej.

Warto dodać, że do 1939 roku w zachodniej części cmentarza stał drewniany kościół św. Jadwigi, który niestety spłonął na początku II wojny światowej. Obecnie, pośród urokliwego drzewostanu, można znaleźć wiele zabytkowych nagrobków, które pochodzą z XIX i na początku XX wieku.

Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje grób księdza Bernarda Bogedaina, wrocławskiego biskupa pomocniczego, który zasłynął swoim zaangażowaniem w nauczaniu języka polskiego w górnośląskich szkołach. Nieopodal miejsca, gdzie niegdyś stał kościół, znajduje się grobowiec pszczyńskiego proboszcza, księdza Walentyna Hanuszka. Ta murowana z cegły krypta, półkoliste sklepiona, wieńczona jest stalowym, odlewanym krzyżem, na którym wyryty jest napis: "Tukey odpoczywa Walentin Hanuszek Farosz Pszczeński Dziekan i Komisarz Urzędu Biskupskiego narodzon 1zigo Stycznia r. 1776 umarł 30tego Marca r. 1833."

W centralnej części cmentarza, pośród majestatycznych starych drzew, zwraca uwagę stalowy krzyż z liliowym zakończeniem ramion, opleciony wężem. Wznosi się on na czworobocznym, kamiennym postumencie, z którego inskrypcje zniknęły. To miejsce spoczynku Marii Doroty Henrietty Luizy Schlezwig-Holstein-Sonderburg-Beck (1783-1803), księżniczki Szlezwiku-Holsztyna i żony Fryderyka Ferdynanda Anhalta (1769-1830), który zarządzał regionem pszczyńskim od 1797 do 1818 roku. Zgodnie z jej ostatnią wolą, nie została pochowana w nekropolii Anhaltów, preferując spoczynek na cmentarzu przy kościele św. Jadwigi.

Na cmentarzu znajdują się również inne ważne pochówki, w tym Mateusza Bieloka, który urodził się w 1870 roku. Był proboszczem w Bieruniu Starym i w Pszczynie, a także działaczem plebiscytowym, który odegrał kluczową rolę w mobilizacji społeczności lokalnej podczas głosowania na temat przynależności Górnego Śląska do Polski.

Przypisy

  1. Mirosław J. Barański. Na groby Anhaltów i Hochbergów w Pszczynie. „Na Szlaku”. R. XXXVII (e-205 (401) 2023-11), s. 25-28, 01.11.2023 r.
  2. Michał Bulsa, Rejestr zabytków województwa śląskiego sprzed 1939 roku. Stan badań, „Wiadomości Konserwatorskie Województwa Śląskiego” 2021, t. 13, s. 280–282, 2021 r.
  3. a b Cmentarz Św. Jadwigi, Pszczyna [online], www.cmentarze24.pl [dostęp 21.09.2021 r.]
  4. Płazak Ignacy: Pszczyna. Zabytki miasta i regionu. Przewodnik po muzeum. Pszczyna: Muzeum Wnętrz Pałacowych w Pszczynie, 1974 r., s. 29–30.

Pozostałe obiekty w kategorii "Cmentarze":

Cmentarz żydowski w Pszczynie | Nekropolia Anhaltów w Pszczynie

Oceń: Cmentarz św. Jadwigi w Pszczynie

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:25