Bramą Wybrańców, zwaną także „Wartą”, jest imponująca budowla, która została wzniesiona w 1687 roku. Jest to najstarsza część kompleksu zamkowego w Pszczynie, która zachowała się w niezmienionej formie do dnia dzisiejszego. Zlokalizowana w południowo-zachodniej części rynku, spełniała funkcję głównego wjazdu na teren zamku.
Budowla ta została zaprojektowana przez architekta Consilio Miliusa na zlecenie ówczesnego właściciela zamku, Baltazara Promnitza. Zamondana w miejscu dawnej, XV-wiecznej wartowni z mostem zwodzonym, stanowiła również miejsce ulokowania straży zamkowej. Żołnierze, wybrani przez Promnitzów spośród chłopów z podległych im włości, byli znani jako „wybrańcy” i strzegli zamku aż do 1875 roku.
Bram wzniesiona została z murowanej cegły, otynkowanej, i ma charakter parterowy. Wyjątkowym elementem jej architektury jest skrzydło, załamujące się w kierunku południowym, które łączy budynek z oficyną i okrągłą wieżą, pokrytą namiotowym dachem. Całość charakteryzuje dach trójspadowy, wykonany z dachówki. Elewacja frontowa bramy to siedem osi, a na osi głównej widnieje brama przejazdowa, sklepiona stylowo kolebkowo-krzyżowo i otoczona kamiennym, boniowanym portalem, który zamyka się półkoliście.
Wnętrze bramy zaprojektowane jest w częściowo jedno- oraz częściowo dwutraktowym układzie. W izbie przy baszcie znalezione zostało sklepienie kolebkowe z lunetkami, natomiast w izbie po drugiej stronie sieni, która została podzielona w późniejszych latach, widnieje strop belkowany, osadzony na profilowanym sosrębie zdobionym rozetami.
Do bramy prowadzi mostek stworzony z kamienia, o łukowatym kształcie, przerzucony nad niegdyś istniejącą fosą, która otaczała cały zamek. Ponad portalem dachu znajduje się ozdobny szczyt flankowany pilastrami i płaskimi esownicami, na którym znajdują się kamienne płyty z herbami właścicieli Pszczyny - Baltazara Promnitza oraz Emilii Agnieszki Saskiej. W szczycie umieszczono także kamienną tablicę, na której widnieje łaciński napis, zawierający datę powstania bramy, zapisany w formie chronostychu.
OMNIPOTENS COELI, TERRAE PELAGIQVE CREATOR EXCVBIIS POSTES FVLCIAT HOSCE SVIS,
co można przetłumaczyć jako: „Wszechmocny nieba, ziemi, morza Twórca niech wartą swoją tejże bramy strzeże.”
Obok bramy, niegdyś znajdowały się inne budynki, takie jak książęcy browar, słodownia i piekarnia, usytuowane wzdłuż fosy, na linii dawnego gotyckiego muru zamkowego. Niestety, w XIX wieku wszystkie te zabudowania zostały zniszczone.
W 1932 roku obiekt został pozytywnie wpisany do rejestru zabytków (nr rej. 32) jako „brama z basztą przy zamku Pr. von Plessa”, a jego status został wznowiony w 1966 roku.
Przez wiele lat w Bramie Wybrańców funkcjonowała kawiarnia o nazwie „Café u Telemanna” oraz Biuro Informacji Turystycznej. W jesieni 2019 roku Biuro Informacji Turystycznej przeniosło się na Rynek 19, a kawiarnia zakończyła swoje działania w roku 2020.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
- Kolejny lokal zniknął ze starówki. Nie ma już Cafe u Telemanna. pless.pl, 01.08.2020 r. [dostęp 21.10.2024 r.]
- Michał Bulsa, Rejestr zabytków województwa śląskiego sprzed 1939 roku. Stan badań, „Wiadomości Konserwatorskie Województwa Śląskiego” 2021, t. 13, s. 282.
- Płazak Ignacy: Pszczyna. Zabytki miasta i regionu. Przewodnik po muzeum. Pszczyna: Muzeum Wnętrz Pałacowych w Pszczynie, 1974, s. 43.
- Rejduch-Samkowa Izabela, Samek Jan (red.): Katalog zabytków sztuki w Polsce. Tom VI. Województwo katowickie. Zeszyt 10. Powiat pszczyński. Warszawa: Instytut Sztuki PAN i Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach, 1961, s. 30.
Pozostałe obiekty w kategorii "Zabytki":
Brama Chińska w Pszczynie | Zamek w Pszczynie | Stajnie zamkowe w Pszczynie | Pawilon herbaciany na wyspie (Pszczyna) | Lodownia w Pszczynie | Powozownia zamkowa w Pszczynie | Dwór „Ludwikówka” w PszczynieOceń: Brama Wybrańców w Pszczynie